Z pewnością każdy z Państwa wie jak wygląda komunikacja poprzez EWD z hurtowniami. Poprzez EWD możemy realizować wszystkie niezbędne czynności takie jak pobranie oferty, wysłanie zamówienia a także pobranie faktury. Możemy także skorzystać z wygodnej funkcji zapytania o dostępność jednego leku w hurtowniach poprzez przycisk F12 będąc w wielu modułach np. w sprzedaży. Apteka posiadająca moduł iRap może jakby “udawać” hurtownię w stosunku do pozostałych aptek i analogicznie wspomniane czynności będziemy mogli wykonać komunikując się z tą apteką poprzez EWD. Jeżeli wszystkie apteki w sieci posiadają moduł iRap mogą wzajemnie się ze sobą komunikować na równych zasadach.
W wielu miejscach w programie na liście towarów jest dostępny przycisk F12, który służy do zapytania online realizowanego poprzez EWD do hurtowni a także aptek posiadających iRap. Z pewnością warto korzystać z tej funkcji przede wszystkim w sprzedaży a także podczas tworzenia zamówienia. W wyniku działania funkcji zobaczymy listę hurtowni i aptek, w których dostępny jest lek oraz w jakiej jest cenie. W przypadku aptek dodatkowo pokazywana jest ilość leku (może to być pokazane w rozbiciu na dostawy - wtedy widzimy także ich serie i daty ważności oraz zakupu).
Poniższa prezentacja pokazuje jak możemy korzystać z tej funkcji w module sprzedaży:
Zapytanie o cenę poprzez moduł iRap
Jeżeli Apteka B posiada iRap możemy wysłać do niej zamówienie identycznie jak robimy to w przypadku hurtowni. Jest to możliwe zarówno z okna F12 zapytania online o stany leku, w przypadku pojedynczych pozycji, jaki i z modułu zamówień wysyłając normalne, duże zamówienie poprzez EWD.
Poniższa prezentacja przybliży nam to zagadnienie na przykładzie zamówienia łączonego w module zamówień:
Wysłanie zamówienia poprzez moduł iRap
Jeżeli Apteka A wyśle zamówienie do Apteki B to Apteka B może w wygodny sposób przejrzeć wysłane zamówienie, edytować je i jednym klawiszem zamienić na dokument MM.
Poniższa prezentacja pokazuje jak można to zrobić:
Realizacja zamówienia wysłanego poprzez moduł iRap
Apteka B po przygotowaniu dokumentu MM może wysłać go bezpośrednio do Apteki A w taki sposób, że dokument ten znajdzie się już w buforze w zakupach gotowy do przyjęcia. Jeżeli jednak dokument MM nie zostanie tak wysłany, zawsze Apteka A może samodzielnie go pobrać poprzez EWD analogicznie jak pobiera faktury zakupu z hurtowni. Możemy zobaczyć jak to działa w prezentacji:
Pobranie dokumentu MM poprzez moduł iRap
W większości przypadków jeżeli nie działa komunikacja z Apteką B poprzez iRap przykładowo nie możemy wysłać zapytania o cenę leku, wysłać do niej zamówienia lub pobrać MM, to oznacza to, że w tej aptece nie działa usługa iRap. Jak można sprawdzić czy usługa ta działa w tej aptece oraz jak ją włączyć pokazuje poniższa prezentacja:
Rozwiązywanie problemów z komunikacją poprzez iRap
Nazwy aptek użyte w programie mogą nie być unikalne lub mogą być nieczytelne co będzie utrudniało np. sprawdzenie cen oraz dostępność leków w funkcji F12. Warto zmienić je tak, aby w każdym miejscu w programie było wiadomo o jaką aptek chodzi. W komunikacji poprzez narzędzia EWD i iRap i podczas wymiany dokumentów każda apteka występuje dla innej w roli zarówno dostawcy jak i odbiorcy. Dlatego nazwę każdej apteki należy kontrolować i zmienic w razie potrzeby zarówno w kartotece dostawców jak i odbiorców.
Domyślnie moduł iRap pokazuje wszystkie towary i ich wszystkie dostawy w ofercie. Jednak w zależności od potrzeb można go skonfigurować aby pokazywał tylko pozycje o krótkim terminie ważności, długim okresie zalegania na magazynie lub także pozycje, które są nadstanem w aptece.