Aby wysłać dane z apteki do systemu ZSMOPL musimy utworzyć bezpieczny kanał komunikacji. Jak w przypadku innych systemów (KOWAL, E-recepta) sposobem na zaszyfrowaną komunikację jest certyfikat. W roku 2017 apteki musiały zakupić certyfikat, aby taką transmisję dokonać bezpiecznie i prawidłowo. Obecnie nie ma takiej konieczności. Certyfikaty za darmo już wygenerował (przy okazji wdrożenia E-recepty) CSIOZ. Certyfikaty te są nagrane u Państwa na dysku. Niniejsza instrukcja opisuje sposób umieszczenia takiego certyfikatu w systemie ZSMOPL. Nawet jeżeli Państwo zakupili wcześniej certyfikat specjalnie dla systemu ZSMOPL, to lepiej wykorzystać ten darmowy z E-recepty, bo jest po prostu dłużej ważny.
Apteka sieciowa:
Jeśli instrukcja jest wykonywana przez aptekę, która należy do sieci, to wykonanie tej operacji jest możliwe dopiero wtedy, gdy koordynator zgłosił konto kierownika jako uprawnione do zarządzania apteką w systemie P2 (koordynator musi to wykonać w ramach korku 3). Jeśli do tej pory osoba odpowiedzialna za zgłoszenie wszystkich aptek nie poprosiła Cię o przekazanie Twojego loginu (bez hasła !!!) celem zgłoszenia apteki, nie będzie możliwe zaimportowanie certyfikatu na konto Twojej apteki.
Apteka pojedyńcza:
Instrukcję wykonuje osoba do tej pory rejestrująca i zgłaszająca aptekę w P2 (systemie ZSMOPL).
Rejestracja certyfikatu w systemie ZSMOPL
Przy założeniu, że certyfikaty wygenerowane w grudniu 2018 roku znajdują się w domyślnych katalogach opisanych w naszych instrukcjach, cała operacja nie powinna zająć więcej niż kilka-kilkanaście minut.
W przypadku, gdy wdrożenie E-recepty było wykonywane według innej instrukcji konieczne jest odwołanie się do tych dokumentów, na podstawie których przeprowadzono wdrożenie E-recepty, celem przypomnienia sobie miejsca, gdzie zostały nagrane certyfikaty.