Certyfikaty, które generowaliśmy pod koniec roku 2022 dla e-recepty mają dwa lata ważności, więc niestety wkrótce stracą swoją ważność i musimy je wymienić na nowe. Już pierwszym z aptek okres ważności certyfikatów minął - do końca roku z pewnością czeka to wszystkie apteki. Proces odnawiania jest bardzo zbliżony do tego, który właśnie przeprowadzaliśmy dwa lata temu podczas gdy wygasały poprzednie certyfikaty systemu P1. Same certyfikaty są nadal darmowe i będą oprócz wykorzystania w komunikacji z systemem SIM, mogły być wykorzystane w systemie ZSMOPL.
Program apteczny poinformuje nas o fakcie, że jest mniej niż 30 dni do końca ważności certyfikatów. Możemy także sprawdzić ich ważność na wizytówce apteki:
APW41 Administrator -> Wizytówka -> zakładka e-Recepta
Zanim przystąpimy do wymiany certyfikatów powinniśmy sprawdzić dwie rzeczy:
Ponieważ wniosek o nowe certyfikaty może złożyć tylko kierownik, musimy sprawdzić czy jego dane widnieją w rejestrze aptek, szczególnie w przypadku, gdy w ciągu ostatnich dwóch lat doszło do zmiany kierownika w aptece. Krok można pominąć, jeżeli mamy pewność, że nic się w tej kwestii nie zmieniło w aptece. Pomocna może być prezentacja:
Weryfikacja czy dane kierownika apteki w Rejestrze Aptek są aktualne
Nowe certyfikaty, które będziemy generować dla systemu SIM, musimy także niezwłocznie wgrać do systemu ZSMOPL, dlatego musimy zweryfikować, czy potrafimy się do niego zalogować. Podmianę certyfikatów może wykonać tylko administrator (rola administrator a nie rola pracownik), dlatego musimy sprawdzić czy mamy takie uprawnienie. Jeżeli nie, trzeba ustalić kto w sieci posiada administracyjny dostęp do systemu ZSMOPL - ta osoba będzie musiała podmienić certyfikat. Jeżeli nie potrafimy się zalogować do systemu to pomocna może być prezentacja, która pokazuje jak odzyskać hasło:
Uzyskanie dostępu do konta na platformie ePLOZ
Zawsze możemy także zalogować się do ZSMOPL poprzez Profil zaufany - wtedy nie jest potrzebne logowanie się przy użycia danych z nazwą użytkownik oraz hasła.
Nie przystępujmy do podmiany certyfikatów zanim nie upewnimy się, że mamy administracyjny dostęp do systemu ZSMOPL - wygenerowanie nowych certyfikatów i ich nie wgranie do ZSMOPL zablokuje dostęp do tego systemu.
Oczywiście kierownik apteki musi mieć założony Profil Zaufany, aby poprawnie podpisać składany wniosek. W tej chwili każdy kierownik z pewnością taki posiada, trzeba tylko sprawdzić, czy potrafimy się zalogować - można to przetestować na stronie epuap.gov.pl
Proces nie jest skomplikowany ale dość czasochłonny. Osobie, która jest sprawna w obsłudze komputera nie powinno to zająć dłużej niż 20-30 minut.
Przygotowaliśmy bardzo szczegółową prezentację, gdzie krok po kroku opisane jest co należy zrobić. Prosimy o postępowanie zgodnie z poniższą prezentacją:
Odnowienie certyfikatów w systemie P1
W przypadku niepowodzenia generacji nowych certyfikatów, stare certyfikaty będą nadal działały do końca ich ważności. Z jednej strony to bardzo dobrze, bo popełnienie błędy przy składaniu wniosku o nowe certyfikaty lub ich wczytywaniu do AOW, nie zablokują nam komunikacji z SIM i pracy apteki. Z drugiej jednak strony może się zdarzyć, że popełnionego błędu nie zauważymy i widząc, że komunikacja działa, przyjmiemy, że całość procesu została wykonana prawidłowo a problem wyjdzie w momencie wygaśnięcia starych certyfikatów.