Koronawirus - co można usprawnić w pracy programu
Poniżej przedstawiamy zebrane różne ciekawostki związane z pracą apteki w tym ogromnie trudnym okresie pandemii koronawirusa. Zbieramy tutaj odpowiedzi na pytania, które zostały nam zadane przez apteki.
Czy można w programie ograniczyć sprzedaż np. maseczek lub środków do dezynfekcji?
Wprost nie ma takiej nowej funkcjonalności która pozwoliłaby ograniczać taką sprzedaż. Na tę chwilę rozwiązaniem jest moduł Strategii dla pojedynczych aptek lub system Omnipharm, jeżeli jest używany w sieci aptek. Oba mechanizmy pozwalają stworzyć promocje, które po pierwsze wyświetlą stosowny komunikat przypominający o ograniczeniach sprzedaży personelowi oraz pozwolą ewentualnie zwiększyć cenę sprzedaży leków, jeżeli pacjent kupuje je w większej ilości. Jeżeli będzie taka potrzeba przygotujemy szczegółową prezentację jak można to zrobić.
Od wielu lat Kamsoft ma usługę powiadomień SMS. Funkcjonalność ta w obliczu tego co się obecnie dzieje nabiera nowego wymiaru. Pacjent może być powiadomiony poprzez SMS, że zamówiony przez niego towar jest już w aptece co minimalizuje potrzeby dzwonienia, zmniejsza kolejki w aptece oraz gwarantuje możliwie najszybsze poinformowanie pacjenta o dostępności leku. Koszt wysłanego SMS zaczyna się od 10 groszy netto za SMS ECO, 21 groszy netto jest za SMS Premium, który pozwala nazwać nadawcę wiadomości. Usługę można przetestować za darmo - każda apteka ma pakiet startowy 50 SMS do wykorzystania.
Możemy skontaktować Państwa z operatorami kart współpracującymi z Kamsoft, którzy mogą w bardzo krótkim czasie dostarczyć takie urządzenie. Procedura podpisania umowy może mieć w wyjątkowych sytuacjach formę, która nie będzie wymagała fizycznego kontaktu z przedstawicielem. Możliwe, że przy okazji operator przedstawi korzystniejsze warunki najmu terminali niż te, które aktualnie Państwo posiadacie.
Ostatnie okoliczności mogą na nas wymusić potrzebę zdalnej pracy w aptece zarówno właścicieli jak i również pracowników. Jeżeli jako właściciel nie posiadają Państwo jeszcze zdalnego dostępu do programu aptecznego w aptece, proponujemy rozwiązanie, które sami wykorzystujemy do prac serwisowych - nowoczesny i bezpieczny program Supremo. Program jest płatny, natomiast można go testować bez ograniczeń przez 21 dni - późniejszy koszt to 98 euro rocznie przy założeniu, że łączymy się tylko do jednego komputera w tym samym czasie (wiele osób, z wielu komputerów może się łączyć do wielu komputerów ale takie połączenie w ramach licencji może być tylko jedno na raz). Program można zamówić później bezpośrednio u nas, gdyż jesteśmy partnerami producenta. Program pozwala także właścicielowi udzielać dostępu pracownikom i mieć nad tym kontrolę - prosimy o świadome udzielanie takich uprawnień.
Jeżeli jesteś właścicielem
Jeżeli nie używaliście Państwo jeszcze Supremo to proszę skorzystać z poniższej prezentacji, aby go zainstalować:
Jak zainstalować program Supremo
Następnie prosimy o kontakt z nami, abyśmy do utworzonego konta dodali apteki wraz z komputerami, do których będą realizowane połączenia. Jeżeli chcecie Państwo umożliwić zdalną pracę pracownikowi można to zrobić według poniższej prezentacji (pracownik musi wcześniej założyć konto dla siebie i przekazać używany adres e-mail):
Jak udostępnić zdalny dostęp pracownikowi
Jeżeli jesteś pracownikiem
Jeżeli właściciel chce nam udostępnić połączenie przez Supremo możemy utworzyć konto przy pomocy prezentacji powyżej Jak zainstalować program Supremo (tak jak właściciel) a następnie przekazać właścicielowi adres e-mail utworzonego konta. Wtedy właściciel będzie mógł nadać nam uprawnienia. W momencie gdy właściciel udostępni nam zdalny dostęp i nas o tym poinformuje, to możemy zaakceptować udostępnienie według poniższej prezentacji:
Jak zaakceptować udostępniony zdalny dostęp przez właściciela
Ostatnie zestawienie można było wysłać już elektronicznie bez potrzeby dostarczania go papierowo do NFZ. W obecnej chwili stanu epidemicznego to bardzo wygodna forma pozwalająca zrobić to bez wychodzenia z apteki czy domu. Poniższa, nasza instrukcja dokładnie pokazuje krok po kroku jak można to zrobić:
Elektroniczne zestawienie zbiorcze eZestawienie (ePuap bezpośrednio przez stronę)
W przypadku problemów z działaniem tej funkcjonalności można spróbować rozwiązania alternatywnego, do którego prezentacja jest poniżej. Tutaj także używamy do podpisu platformy ePuap, jednak poprzez ręczne przesyłanie pliku do podpisu.
Elektroniczne zestawienie zbiorcze eZestawienie (ePuap z podpisem pliku)
Poniżej jeszcze link do dodatkowej instrukcji, która została przygotowana przez NFZ (polecamy najpierw zapoznać się z naszą instrukcją, gdyż ta instrukcja jest bardziej rozbudowana przez co mniej czytelna):
Kamsoft wprowadził niedawno nową usługę sprzedaży w oparciu o mechanizmy KtoMaLek o nazwie papin.pl. Rozwiązanie to pozwala aptece na przyjmowaniu zamówień online od pacjentów oraz na przyjęcie za nie płatności online. Pacjent może przyjść po zrealizowane zamówienie do apteki lub zamówienie może zostać do pacjenta wysłane (jeżeli zamówienie nie dotyczy leków RX). To gotowa platforma umożliwiająca w bardzo prosty i szybki sposób stać się apteką internetową, bez narażania się na duże koszty takie jak przy tworzeniu samodzielnie swojego sklepu. W obecnej chwili apteka ma 3 miesiące na przetestowanie rozwiązania za darmo. W przypadku zainteresowania usługą prosimy o kontakt - przekażemy szczegółowe informacje na ten temat.
Nie możemy nikogo wprost polecić, jednak firma Kamsoft nawiązała kontakt w producentami takich zabezpieczeń. Ceny tych produktów powinny być atrakcyjne a z naszej strony (firma GAM-bit) gwarantujemy ich sprzedaż bez naliczenia marży. Zabezpieczenia są do samodzielnego montażu i mogą być dostarczone kurierem. Prosimy o kontakt osoby zainteresowane.
Została opublikowana wersja programu KS-AOW 2020.3.0.2, która wprowadza funkcjonalność Asystenta reglamentacji - jej zadaniem będzie podpowiadanie, jakie leki podlegają reglamentacji oraz sprawdzaniem ile danego leku zakupił już pacjent. Prosimy o zapoznanie się z instrukcją przygotowaną przez Kamsoft, które jest dostępna na okienkach programu KS-AOW (menu po lewej):
APMAN -> O systemie -> Asystent reglamentacji - ograniczenia w wydawaniu produktów z uwagi na epidemię SARS-CoV-2
Trwają intensywne prace informatyczne a także legislacyjne nad uruchomieniem recepty farmaceutycznej, która będzie mogła być wystawiana przez magistra farmacji na nowych zasadach. W stosunku do dotychczas obowiązujących zasad m.in.:
farmaceuta będzie mógł wystawiać recepty dla siebie oraz swojej rodziny i będą one mogły być refundowane,
dla pacjentów będzie mógł wystawiać recepty w "stanie zagrożenia życia" a nie tylko w "nagłym stanie".
Takie recepty będą wystawiane elektronicznie - papierowo tylko w wyjątkowych sytuacjach np. gdy nie działa system SIM lub gdy nie jest ustalona tożsamość pacjenta.
Uruchomienie e-recepty farmaceutycznej nie jest zadaniem prostym i składa się z kilku czynności, z których część powinna być wykonana przez kierownika apteki a część przez samych magistrów. Przygotowaliśmy dla Państwa bardzo szczegółowe, kompleksowe prezentacje (w nawiasie wskazaliśmy osoby, których głównie to dotyczy), które krok po kroku przeprowadzą nas przez cały proces - powinniśmy wykonywać wszystko zgodnie z przedstawioną kolejnością.
Nadanie uprawnień do pobrania certyfikatu ZUS (kierownik apteki)
Wczytanie certyfikatu ZUS w programie KS-AOW (kierownik apteki)
Istnieje możliwość zamówienia bezpłatnych środków ochrony osobistej dla pracowników aptek. Każda apteka może otrzymać:
Maseczki ochronne
Rękawiczki ochronne
Płyn do dezynfekcji.
Przekazane zostaną środki w ilości wynikającej z zadeklarowanej liczby pracowników apteki. Ministerstwo Zdrowia stworzyło stronę internetową z prostym formularzem, który musimy wypełnić aby złożyć zamówienie. Poniższa prezentacja pokazuje jak możemy to zrobić:
Jak zamówić bezpłatnie środki ochronne