Pobranie nowego certyfikatu KOWAL

Pobranie nowego certyfikatu KOWAL

Czy certyfikat jest nam potrzebny?

Podobnie jak w przypadku E-recepty, gdzie także używaliśmy certyfikatu (tylko innego), tutaj także do poprawnej komunikacji z systemem NMVS potrzebny jest certyfikat, który szyfruje całość przesyłu danych oraz gwarantuje, że systemy KS-AOW i NMVS ufają sobie podczas połączenia.


Co jest potrzebne do pobrania certyfikatu?

Do pobrania certyfikatu możemy przystąpić tylko wtedy jeżeli posiadamy otrzymane z Fundacji KOWAL zarówno list (Poczta Polska) oraz e-mail. Komplet danych niezbędnych do pobrania certyfikatu znajduje się w obu tych dokumentach, więc oba są bardzo ważne i bez posiadania jednego z nich nie jesteśmy w stanie kontynuować. Jeżeli nie otrzymaliście Państwo jeszcze e-maila od Fundacji KOWAL, może to być związane z niepoprawnym adresem e-mail w Rejestrze Aptek - informacja o braku adresu e-mail w Rejestrze Aptek powinna być zawarta w samym piśmie od KOWAL otrzymanym z Poczty Polskiej. W tym przypadku prosimy o skorzystanie z instrukcji (poprzedni 2 krok) Zgłoszenie zmiany adresu e-mail.


Kto powinien w aptece to zrobić?

Pobranie certyfikatu najlepiej, aby wykonała osoba będąca kierownikiem apteki. Pomocna może być osoba mająca obycie z komputerem.


Jak pobrać certyfikat?

Pomimo, że w samym e-mailu od Fundacji KOWAL widnieje instrukcja postępowania jak pobrać certyfikat, przygotowaliśmy dla Państwa szczegółową prezentację, która bardzo precyzyjnie pokaże co należy zrobić. Prosimy o naciśnięcie linku poniżej, aby otworzyć tę prezentację. Proszę wybrać zgodnie z używaną przez siebie przeglądarką. Jeśli masz zainstalowane dwie przeglądarki wybierz Chrome, gdyż instalacja certyfikatu wydaje się być minimalnie prostsza w tej przeglądarce.


Pobranie certyfikatu (wersja dla przeglądarki FireFox)


 

Pobranie certyfikatu (wersja dla przeglądarki Chrome)


W powyższej prezentacji pokazane jest logowanie do strony WWW systemu NMVS (tzw. WEB GUI). Ze strony WWW korzystamy tylko w przypadku awarii i przy zmianie domyślnego hasła za pierwszym razem. Jest to miejsce gdzie zawsze (bez względu na zainstalowane oprogramowanie) można weryfikować opakowania.


Kiedy wykonujemy tę operację?

Jeżeli posiadacie Państwo komplet danych w postaci listy oraz e-maila to jest to połowa sukcesu - szczególnie rozpatrując kwestie czasowe wiemy, że nic nas już nie blokuje w uruchomieniu komunikacji. Zachęcamy jednak aby wykonać ten krok jak najszybciej i niepotrzebnie nie zwlekać z jego wykonaniem.


Ile to zajmie czasu?

Operacja ta nie jest bardzo skomplikowana jednak wymaga pewnej wprawy w operowaniu komputerem więc może zająć trochę więcej czasu. Najlepiej aby zarezerwować na to pół godziny. 


Co dalej po pobraniu certyfikatu?

Po wykonaniu tego kroku będziemy mieli pobrany certyfikat, jednak musimy jeszcze zainstalować go w systemie KS-APTEKA i skonfigurować połączenie. Procedurę tę omawiają inne instrukcje.


Artykuł jest częścią większego artykułu poświęconego tematowi KOWAL. kliknij ten link, aby przejść do artykułu pytań i odpowiedzi dla serializacji opakowań.

  • Related Articles

  • Odnowienie certyfikatu KOWAL

   Instrukcja odnowienia certyfikatu KOWAL z użyciem funkcji pobierania certyfikatu w KS-AOW. Poniżej link do prezentacji: Odnowienie certyfikatu KOWAL Zaprezentowane rozwiązanie działa pod warunkiem ważności obecnego zainstalowanego certyfikatu KOWAL w ...
  • Konfiguracja programu aptecznego do pracy z KOWAL

   Co zmienia się w programie KS-AOW? Po wykonaniu operacji opisanych w tej instrukcji program KS-AOW będzie gotowy do spełnienia wymogów rozporządzenia o serializacji leków. Moduł Sprzedaż (APW11) zostanie wzbogacony o specjalne okienko (wywoływane ...
  • Zmiana wygasającego hasła w systemie NMVS KOWAL

   Instrukcja zmiany wygasającego hasła w systemie NMVS KOWAL z użyciem funkcji dostępnej w KS-AOW na wizytówce. Poniżej link do prezentacji: Zmiana wygasającego hasła w systemie NMVS KOWAL Po wygaśnięciu hasła także możliwe użycie tej funkcji i hasło ...
  • Dyrektywa antyfałszywkowa w pytaniach i odpowiedziach (FAQ)

   Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania związane z wdrożeniem nowego sposobu wydawania leków, jakie będą obowiązywać od 9 lutego 2019. Odpowiedzi na te pytania są aktualizowane na bieżąco wraz ze zmieniającą się wersją ...
  • E-recepta farmaceutyczna - Generacja i pobranie certyfikatu ZUS

   Prezentacja pokazująca jak magister farmacji może wygenerować i pobrać darmowy certyfikat ZUS potrzebny do wystawiania e-recept farmaceutycznych: E-recepta farmaceutyczna - Generacja i pobranie certyfikatu ZUS Artykuł jest częścią większego artykułu ...