E-recepta farmaceutyczna w pytaniach i odpowiedziach (FAQ)

E-recepta farmaceutyczna w pytaniach i odpowiedziach (FAQ)

Poniżej przedstawiamy zebrane informację na temat uruchomienia e-recepty farmaceutycznej. Zawarte tu informacje odnoszą się do kwestii technicznych.


Dokument jest uzupełniany i edytowany na bieżąco, w takim wypadku źródłem Państwa informacji powinna być wersja elektroniczna, a nie wersja papierowa, tak aby zawsze był dostęp do najbardziej aktualnych informacji.


Jeśli nie znajdujesz informacji  w spisie treści poniżej, spróbuj użyć klawisza Ctrl-F do przeszukania dokumentu.


Jakie są zmiany w wystawianiu recept farmaceutycznych?

Obecnie dla pacjentów farmaceuta będzie mógł wystawiać recepty nie tylko w przypadkach “nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta”, jak miało to miejsce do tej pory ale także  w przypadku po prostu “zagrożenia zdrowia pacjenta”. Oznacza to, że farmaceuta będzie miał np. możliwość wystawienia kontynuacji leczenia dla pacjenta, gdy nie może on się skontaktować ze swoim lekarzem. Dodatkowo farmaceuta może wystawić teraz receptę na 180 dni (wyjątkiem są leki antykoncepcyjne 60 dni kontynuacji leczenia ustalonego przez lekarza), a nie jak dotychczas, gdzie mógł przepisać tylko jedno, najmniejsze dostępne opakowanie leku. Będzie się to wiązało z określenie dawkowania, podobnie jak przy wystawianiu recept przez lekarzy. Nowością jest możliwość wystawienia recept pro familia oraz pro auctore, które są refundowane. Recepty farmaceutyczne mogą być wystawiane elektronicznie - papierowo tylko w wyjątkowych sytuacjach np. gdy nie działa system SIM lub gdy nie jest ustalona tożsamość pacjenta. 


Jak uruchomić e-receptę farmaceutyczną w aptece?

Uruchomienie e-recepty farmaceutycznej (dla wystawiania e-recepty 100% dla pacjenta) nie jest zadaniem prostym i składa się z kilku czynności, z których część powinna być wykonana przez kierownika apteki (administratora apteki) a część przez samych magistrów. Przygotowaliśmy dla Państwa bardzo szczegółowe, kompleksowe prezentacje (w nawiasie wskazaliśmy osoby, których głównie to dotyczy), które krok po kroku przeprowadzą nas przez cały proces - powinniśmy wykonywać wszystko zgodnie z przedstawioną kolejnością. 

Na początku magistrzy farmacji powinni założyć profil zaufany, gdyż jest on niezbędny w dalszych krokach: 


  1. Założenie profilu zaufanego (magister farmacji - jeśli go nie posiadamy to w tym dokumencie można się dowiedzieć co to Profil Zaufany i jak go założyć)


Równolegle z tym procesem kierownik (administrator apteki) powinien nadać sobie uprawnienia farmaceuty oraz dodać do systemu wszystkich farmaceutów pracujących w aptece:

 

  1. Nadanie uprawnień farmaceuty w aptece (kierownik apteki)


Kolejnym krokiem będzie wygenerowanie certyfikatów ZUS przez wszystkich farmaceutów (w tym także samego kierownika), każdy wykonuje to na swoim koncie przy użyciu do logowania profilu zaufanego:


  1. Generacja i pobranie certyfikatu ZUS (magister farmacji)


Końcowo wygenerowane certyfikaty należy wgrać do systemu aptecznego AOW dla każdego magistra farmacji na karcie pracownika: 


  1. Wczytanie certyfikatu ZUS w programie KS-AOW (kierownik apteki)


W chwili obecnej certyfikaty może wgrać tylko osoba, która posiada uprawnienia do modułu APW 41 Administrator np. kierownik. Wkrótce w programie będzie poprawka umożliwiająca wgranie certyfikatu samodzielnie przez farmaceutę na swoją kartę pracownika z poziomu programu sprzedaży.


Jak zrealizować e-receptę farmaceutyczną dla pacjenta w AOW?

Wystawienie e-recepty farmaceutycznej dla pacjenta jest możliwe w programie AOW i jest wtedy nierozerwalnie związane z jej natychmiastową realizacją i wystawienie dokumentu DRR z takiej realizacji. Ograniczeniem jest możliwość sprzedania tylko leku z jednej dostawy w ramach takiego DRR, więc wybranie leków z więcej niż jednej dostawy skutkuje w programie tak naprawdę wystawieniem kolejnych e-recept farmaceutycznych dla wszystkich wybranych dostaw - jednak program sam dokona wystawienia tych kolejnych e-recept. Poniżej prezentacja pokazująca w jaki sposób wygląda taka realizacja w programie:


  1. Wystawienie e-recepty farmaceutycznej (magister farmacji)


Ta prezentacja przedstawia już wersję programu z obsługą dawkomatu.


Wystawiam już jako farmaceuta e-recepty farmaceutyczne w jednej aptece, czy aby wystawiać je w drugiej aptece potrzebuję drugiego certyfikatu ZUS?

Nie. Farmaceuta generuje tylko jeden certyfikat ZUS i ten sam, jeden certyfikat musi wgrać do systemu AOW w każdej z aptek, gdzie pracuje i chce wystawiać e-recepty farmaceutycznej dla pacjentów. Dlatego ważne jest, aby zachować taki wygenerowany certyfikat na przyszłość. Jego utrata przynosi komplikację w postaci potrzeby wygenerowania nowego certyfikatu i jego ponownego wgrania we wszystkich aptekach, w których się pracuje. Farmaceuta oczywiście musi być zgłoszony przez administratora danej apteki jako farmaceuta na stronie gabinet.gov.pl.


Jak wystawić refundować e-receptę farmaceutyczną pro familia, pro auctore?

W chwili obecnej choć wydawałoby się to naturalne, nie ma możliwości z przyczyn technicznych wystawienia takiej e-recepty wprost w programie aptecznym AOW. Taką e-receptę możemy wystawić w tej chwili tylko logując się na stronę gabinet.gov.pl, czyli tam gdzie generowaliśmy i skąd pobieraliśmy certyfikat ZUS. Poniższa prezentacja pokazuje jak możemy to zrobić:


Wystawienie e-recepty farmaceutycznej pro familia, pro auctore


Warte odnotowania jest fakt, że taką e-receptę farmaceutyczną może wystawić każdy farmaceuta, niezależnie czy pracuje w jakiejś aptece, czy nie i czy został przez nią zgłoszony jako farmaceuta w aplikacji gabinet.gov.pl. Nie musi nawet posiadać certyfikatu ZUS, który jest niezbędny do wystawiania e-recepta farmaceutycznych dla pacjentów w programie aptecznym AOW.


Jak zrealizować refundowaną e-receptę farmaceutyczną pro familia, pro auctore w AOW?

Realizacja e-recepty farmaceutycznej nie odbiega zasadniczo od tego jak realizujemy normalną e-receptę. Realizację wywołujemy w analogiczny sposób podając dane dostępowe w postaci numeru PESEL oraz PIN.


Chcę wystawić refundować receptę farmaceutyczną pro familia, pro auctore w postaci papierowej. Jak to zrobić?

Jest możliwe wystawienie refundowanej recepty farmaceutycznej pro familia, pro auctore w postaci papierowej tylko w przypadku braku dostępności do systemu SIM. Wystawienie takich recept wiąże się jednak ze znacznym utrudnieniem. Należy w takim przypadku korzystać z odpowiedniej, przydzielonej numeracji recept, którą możemy otrzymać z NFZ. W chwili obecnej nie przygotowaliśmy dla państwa szczegółowej prezentacji na ten temat z uwagi, że coraz więcej farmaceutów ma już dostęp do systemu gabinet.gov.pl, gdzie ma możliwość wystawienia e-recept w znacznie wygodniejszy sposób elektronicznie.